23 Temmuz 2013 Salı

Karın ağrısı nedenleri ve yapılması gerekenler

Karın ağrıları, her yaşta insanda görülebilen, kronik ya da akut çeşitleri olan bir rahatsızlıktır. Bazen hafif seyrederken bazen de kişinin günlük hayatını etkileyecek düzeyde şiddetli seyredebilir. Eğer karın ağrısı uzun bir süre devam ederse doktora başvurulmalıdır.

Karın Ağrısı Nedenleri

Karın ağrısının nedenlerinin altında birçok hastalık yatmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;
Akut Gastroenterit: Bu hastalık genel olarak çocuklarda görülen karın ağrısının nedenidir. Rotavirüs adı verilen birtakım mikropların yol açtığı mide bağırsak enfeksiyonları olarak bilinmektedir. Karın ağrısıyla beraber bulantı, kusma, ishal ve ateş gibi komplikasyonları vardır.

karın ağrıları


Apandisit: Göbek etrafında başlayan ağrı saatlerin ilerlemesiyle karnın sağ alt kısmında hissedilmeye başlanır. Kişi bu sırada bir şey yiyebilecek durumda hissetmez kendini. Bulantı ve ardından kusma baş gösterir. Ardından yürüme güçlüğü çeker ve hareketsizleşir.
Kabızlık: Karın ağrısının sık olarak kendini gösterdiği durumların başında gelir kabızlık.
Gaz sancıları: Karın ağrısına neden olanların en başında gelir. Kişinin gaz çıkarmasıyla beraber karında bir rahatlama hissi uyanır.
Besin zehirlenmesi: Besin zehirlenmesiyle şiddetli karın ağrısı başlar. Çeşitli gıdalardan zehirlenen bireyler şiddetli karın ağrısıyla yüzleşmek zorunda kalırlar.
Bağırsakta tıkanıklılık: Karın ağrısının bilinen en tehlikeli sebepleri arasında gösterilir. Bu sebeple meydana gelen karın ağrılarında hastada yeşilimsi, sarımsı renkte kusmalar görülür.
İdrar yolu enfeksiyonları: İdrar yolunda enfeksiyonları olan hastalarda karın ağrısı meydana gelir. Tedavisiyle beraber, karın ağrısı yok olur.
Ülser: Yanıcı bir karın ağrısı oluşur özellikle mide bölgesinde. Tabi bu ağrı karnın tamamına da yayılabilmektedir. Karın ağrısıyla beraber kanlı gaita da meydana gelebilmektedir.
Jinekolojik sebepler: Regl döneminde kadınların büyük bir çoğunda sancılar meydana gelir. Karın ağrısı bu dönmede sıkça hissedilir.

Doktora hangi durumlarda gitmek gerekir?
• Karın ağrısı bir gün geçmesine karşın aynı şiddetle devam ediyorsa, doktora gitmek doğru olacaktır.
• Karın ağrısı karnın sağ alt kısmında da hissediliyorsa apandisit riski olabilir. Bu yüzden doktora gitmenin ertelenmemesi şarttır.
• Bir gün geçmesine rağmen kusmalar devam ediyorsa, bir de bu kusmaların rengi yeşil ya da sarı ise, ya da kanlı kusmalara varsa mutlaka doktora gidilmelidir.

Karın Ağrısı Tedavisi
Tedavi yöntemini karın ağrısına neden olan sebepler belirler. Bunun doktor tarafından doğru bir şekilde tespit edilmesi gerekir. Teşhis için çeşitli tahliller yapılıp, röntgenler çekilmelidir.

Emrah Keskinkaya'
Öğrenmeyi uğraşmayı felsefe edinen bir insan evladıyım. 2 haftada bir telefon değiştirmeyi seven dengesiz biriyim. Farklı olma çabasındayım. Herkezde olan bende olmaz. Yeni çıkan laptop,telefon,tablet vs kullanmayı ve çözmeyi severim. Sizlere Hergün yeni güncel ve temiz bilgiler sunmaya çalışacağım kısacası bundan sonra

BERABERİZ :) ...

0 yorum:

Yorum Gönder

 
© Copyright 2012 Ozicab Web Design | Tüm haklari Oguzhan Cabbaroglu'na aittir.